Honnan máshonnan is származhatna a baseball sapka, mint Amerikából a baseball világából. A ma világszerte kedvelt napellenzős fejfedőt már 1845-ban bedobta a köztudatba a new yorki Knickbockers baseball csapata. Igaz, eleinte szalmából készültek a sapkák, de rövid időre rá merinó gyapjúra váltották át. Ma talán nincs is olyan háztartás, ahol legalább egy simléderes fejrevaló ne bújna meg a szekrény mélyén.
Baseball sapka stílusok
Ma már nem csak egy, hanem számtalan fazon és anyag közül válogathatunk, ha baseball sapkát akarunk beszerezni: pamut, gyapjú, kord, bőr és még sorolhatnánk. Az alábbi stílusokkal biztosan találkoztál már.
Snapback baseball sapka
|
A legismertebb klasszikus, a snapback névre hallgató stílus. Jellemzője a lapos sapkabúb, a merev szerkezet és a nevét adó, a sapka hátsó részén elhelyezkedő 2 egymásba illeszthető pánt, mely segítségével a méret állítható. Ez a pánt általában műanyag még, ha a sapka anyaga gyapjú vagy pamut is. |
Fitted azaz méretezett baseball sapka
A különbség egy snapback és egy fitted sapka között már a nevében rejtőzik. Ellentétben a snapback sapkával a fitted verzió nem állítható, így vásárlásnál érdemes felpróbálni, hogy biztosan jó méretet válasszunk.
Dad azaz Apa baseball sapka
|
Egy másik klasszikus, amit szinte minden amerikai filmben láthatunk az apa-szerepet játszó színészen. Ez egy laza, allűröktől-mentes sapka. Így képzeljük el A nagybetűs baseball sapkát. Pamut vagy vászon anyagból készül, alacsony homlokrésszel és enyhén hajlított napellenzővel, kissé túlméretezett szabással. |
Trucker azaz kamionos baseball sapka
Nevét egyértelműen a viselőjükről kapta. A 70-es években a gépjármű és mezőgazdasági gépeket gyártó cégek promóciós ajándékként osztogatták a kamionsofőröknek, farmereknek és a vidéki munkásoknak (vadász sapkának is hívták), majd az amerikai von Dutch márka felkarolta és „világsztárt” csinált belőle. A 2000-es években Ashton Kutcher révén a pop kultúrába is beette magát, mára már ikonikus darabnak számít. Napjainkban minden sapka márka kínálatában fellelhető. Jellegzetes ismertetőjele az oldalsó és hátsó részén található hálós anyag, mely jól biztosítja a fej szellőzését. Hátul állítható pánttal bármilyen méretre összehúzható. |
|
5 vagy 6 paneles baseball sapka
|
Ez a panelszám arra utal, hogy a sapka kupola része hány anyagdarabból áll össze: 2 panel oldalt, 2 panel hátul található, a front részen variálhatnak a tervezők, hogy 1 vagy 2 anyagdarabból fejezik be a baseball sapkát. Stilisztikai szempontokon túl, ez a front-panel szám logózásnál, emblémázásnál igazán lényeges, mivel a 6 paneles változat esetében középen a varrás töri meg az egységet, ami szitázást nem, csak hímzést tesz lehetővé.
A fentiekben felsorolt kategóriákban természetesen van átfedés, hiszen általában minden trucker és dad sapka egyben snapback is, illetve a dad sapka is lehet fitted. Minden sapkát gyártanak 5 vagy 6 paneles változatban is.
|
Hogyan viseljük a baseball sapkát?
Erre a kérdésre az elsődleges válasz az, hogy nincs igazán szabály a viselési módra. Bárhogyan viselhetjük, ahogyan jól érezzük benne magunkat. Néhány szempontot azért érdemes figyelembe venni.
- nyáron válasszunk inkább könnyen szellőző, pamut, vászon anyagú baseball sapkát, míg télen bevethetjük a nehezebb, vastagabb, melegebb anyagokat, mint pl. a kordot, a szövetet.
- bőrdzsekihez sose vegyünk fel bőr baseball sapkát, mert a ciki kategóriát súrolja
- a hátrafele csapott baseball sapka divatja lejárt, nem nyúlhatunk mellé, ha napellenzővel irányba viseljük az ikonikus fejfedőt
- válasszuk ki a megfelelő méretet: ne legyen túl nagy a sapka, hogy ne csúszkáljon a fejünkön, de ne hordjunk túl kicsi méretet sem, hogy elkerüljük a fejfájást.
- tartsuk mindig tisztán, hogy az ápolt külsőnket megőrizzük
Ha sapka ízelítőnk végén kedvet kaptál, hogy beszerezz egyet, weboldalunkon a fent említett fazonok mindegyike megtalálható. Kattints a linkre, hogy a választékból böngészhess.