A SOFTSHELL JELENTÉSE
Mindenki bizonyára hallott már softshell anyagról, de mit is takar valójában a kifejezés?
Szó szerinti fordításban a jelentése: puha héj (túra szaknyelven gyakran találkozhatunk a héj elnevezéssel, ha kabátokról, vízálló felsőkről van szó.)
Az eredetileg a 2000-es évek közepén a szabadtéri ruházati kategóriában bemutatott softshell kabátokat hibrid verziónak tervezték a vízálló héj és a jól lélegző polár között. Eredetileg intenzív sportoláshoz készültek, és 2003 körül minden sí- és snowboard ruházat márka gyártotta őket. Majd egy időre eltűntek.
A SOFTSHELL TULAJDONSÁGAI
A softshell dzseki olyan technikai, funkcionális öltözet, ami puhább tapintású, magas kopásállóságú, vízálló, szélálló anyagból készül. Bent tartja a meleget, de ugyanakkor jól szellőzik.
A szokásos kültéri dzsekikkel ellentétben a softshell kabátnak nincs bélése, hanem két szövetréteg összekapcsolásával készül, hogy egyszerre meleg és rugalmas tulajdonságokkal bírjon. Általában a poliészter és a nejlon kombinációjából szövik. Ezek az anyagok nem teljesen vízállóak, ellenben nagyon jól lélegzőek, kellemes viselet a bőrnek és tartósak.
|
|
A vízálló meleg kabát és a polár között helyezkedik el: vízállóbb a polárnál, sokkal jobban átlélegzik, mint a legtöbb kabát, de nem olyan szinten taszítja a vizet, mint egy vízálló héj.
Könnyű viselet, így szabadabb mozgást tesz lehetővé, mint egy télikabát. Nem beszélve arról, hogy viselése mozgás közben kevesebb zajjal, „zizegéssel” jár.
A SOFTSHELL FAJTÁI
A Softshell két fajta kivitelezésben készül:
Ezek a softshell kabátok a leggyakoribbak. Szélálló és víztaszító külső rétegekkel rendelkeznek, illetve jól lélegző belső részekkel. A lélegző réteg elég hatékonyan tartja szárazon viselőjét kisebb csapadék esetén. Könnyű és rugalmas viselet.
Ez a softshell fajta jobban véd a szél és a csapadék ellen, mint a szövött softshell. Hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, mint a vízálló kabátok. Kissé nehezebbek és kevésbé lélegzőek. Hidegebb és nedvesebb körülményekre lettek tervezve.
Ez a fajta felsőruházat ötvözi a könnyű, rugalmas szövésű softshell jellemzőit a membrános softshell időjárás elleni védelmével.
MIKOR VEGYEK FEL SOFTSHELLT?
Túrázáshoz, biciklizéshez, hegymászáshoz, de akár hétköznapi/hétvégi viseletként is.
|
Általánosságban véve azok választják, akik nem szeretnek rétegesen öltözködni. Ha túrázni indulunk általában három „réteg” kerül ránk:
- egy nedvességelvezető aláöltözet
- egy polár felsőrész
- egy szél és/vagy vízálló kabát.
A softshell ezt a 3 réteget helyettesíti, így adott esetben nem kell levetkőzni/felöltözni, megakasztva így a túrát.
|
ÖSSZEGEZVE, MIÉRT IS SZEREZZEK BE EGY SOFTSHELLT?
A softshell kabát:
- melegen tart
- ugyanakkor légáteresztő és kiengedi a nedvességet/izzadtságot
- megvéd a szél ellen
- vízlepergető, ezáltal megvéd a könnyű eső ellen
- közepes hőszigetelő képességű,
- rugalmas anyagú,
- könnyű.
VÍZÁLLÓSÁG
Valóban, a softshell kabátok ellenállnak a víznek is, persze csak egy bizonyos mértékig. A legtöbb esetben inkább vízhatlanságról beszélhetünk.
Egy softshell dzseki különböző mértékben lehet vízálló. Van 3000 mm, 8000 mm, vagy 15 000 mm vízmennyiséget lepergető változat. Ezek a számok segítenek választásodban. Ha pl. szeretsz hosszantartó esőben sétálni, érdemes minél nagyobb mm-számú „héjat” beszerezned.
MIRE FIGYELJEK SOFTSHELL KABÁT VÁSÁRLÁSAKOR?
|
Mint minden szabadtéri ruházat és felszerelés esetében, vásárláskor mindig figyelembe kell venni néhány szempontot. A softshell kabátok esetében ezeket gondold végig:
- Milyen időjárási viszonyok között fogod leginkább használni?
- Mire fogod használni a kabátot - külső rétegnek, középső rétegnek?
- Milyen fazon áll közel a stílusodhoz?
- Milyen összeget szeretnél rászánni?
|
Most, hogy már (szinte) mindent tudsz a softshellről és ezek után kedvet kaptál softshell kabátot vásárolni, oldalunkon is tudsz válogatni ITT!
Fotó: Lucas Favre – Unsplash
Toomas Tartes - Unsplash